• Tercera Division
  • Group 1
  • 2017/2018
Group 1
Sat 17 Feb
Arenteiro
0-1
Ourense CF
Sun 18 Feb
Villalonga FC
0-0
Negreira
Silva Sd
0-2
Alondras CF
Racing Villalbés
0-1
Barco
Barbadas
1-1
Cultural Areas
Laracha
0-0
Céltiga CF
Ribadumia
0-1
Arosa
Choco
1-1
Noia
Compostela
0-1
Bergantiños CF
Boiro
1-4
Somozas
Team / Points
1 Compostela COM 60
2 Bergantiños CF BER 57
3 Barco BAR 53
4 Alondras CF ALO 47
5 Somozas SOM 47
6 Racing C. Villalbés RCV 46
7 Arosa ARO 45
8 Silva Sd SIL 44
9 Boiro BOI 39
10 Ourense CF PON 37
 
11 Choco CHO 36
12 Ribadumia RIB 31
13 Arenteiro ARE 28
14 Céltiga CF CEL 27
15 Laracha LAR 26
16 Cultural Areas CUL 22
17 Barbadas BAR 21
18 Negreira NEG 21
19 Noia NOI 19
20 Villalonga FC VIL 17
Group 4
Sat 17 Feb
Club Bermeo
1-1
Alavés B
SD Beasain
1-0
CD Getxo
Aurrera Vitoria
1-2
Deusto
CD Lagun Onak
3-4
SCD Durango
SD Zamudio
1-0
Santurtzi
Sodupe
1-0
Sestao River
Real Sociedad C
2-1
Santutxu
Sun 18 Feb
CD Basconia
3-0
Anaitasuna FT
Portugalete
2-0
JD Somorrostro
Amurrio
0-1
Balmaseda FC
Team / Points
1 SCD Durango CDU 48
2 SD Beasain BEA 45
3 Portugalete POR 44
4 Real Sociedad C BER 44
5 Sestao River SES 41
6 SD Zamudio ZAM 41
7 Alavés B ALA 40
8 CD Lagun Onak LON 40
9 Sodupe SOD 40
10 Balmaseda FC BFC 39
 
11 JD Somorrostro JUV 36
12 Santutxu SFC 36
13 Deusto DEU 35
14 Santurtzi SNT 34
15 Amurrio AMU 29
16 Club Bermeo CLU 27
17 CD Basconia BAS 24
18 Anaitasuna FT AFT 21
19 CD Getxo CDG 21
20 CD Aurrera Vitoria AUR 13
Group 6
Sat 03 Feb
Torre Levante
0-0
Paterna CF
Olimpic Xátiva
2-1
Alzira
Rayo Ibense
0-0
CD Roda
Sun 04 Feb
Eldense
5-3
Villarreal C
CF Borriol
2-1
CF La Nucía
At. Levante
2-2
Almazora
Paiporta
0-0
Buñol
Silla Cf
2-0
Elche Ilicitano
CD Castellón
3-0
Crevillente
Novelda CF
1-0
Orihuela CF
Team / Points
1 At. Levante LEV 52
2 CD Castellón CAS 52
3 Orihuela CF ORI 51
4 CF La Nucía NUC 43
5 Eldense ELD 43
6 Olimpic Xátiva OLI 41
7 Torre Levante TOR 39
8 Villarreal C VIL 35
9 Alzira ALZ 34
10 CD Roda ROD 33
11 Novelda CF NOV 33
 
12 Crevillente Deportivo CRE 32
13 Silla Cf SIL 30
14 Rayo Ibense RAY 27
15 Paterna CF PAT 26
16 Paiporta PAI 25
17 Elche Ilicitano ELC 22
18 Buñol BUÑ 22
19 Almazora ALM 21
20 Recambios Colón REC 19
21 CF Borriol BOR 16
Group 10
Sat 17 Feb
Sevilla C
2-2
CD Gerena
Atlético Onubense
3-1
Cabecense
Sun 18 Feb
Xerez
1-1
Lebrijana
Castilleja
1-2
Salerm Cosmetics .
CD Guadalcacín
3-1
CD Alcalá
Utrera
1-0
At. Sanluqueño
Arcos CF
2-1
Ciudad de Lucena
Los Barrios
2-0
San Roque Lepe
Atlético
0-1
Cádiz B
AD Ceuta FC
1-0
Algeciras
Team / Points
1 Cádiz B CAD 55
2 Algeciras ALG 44
3 AD Ceuta FC CEU 44
4 Lebrijana LEB 41
5 Sevilla C SEV 41
6 CD Gerena CDG 39
7 At. Sanluqueño SAN 39
8 Arcos CF ARC 39
9 Salerm Cosmetics San Fermin CDA 36
10 San Roque Lepe SRQ 34
 
11 Utrera UTR 31
12 Xerez XER 31
13 Ciudad de Lucena CDL 30
14 Cabecense CAB 30
15 Atlético Espeleño ESP 30
16 CD Guadalcacín CDG 28
17 Atlético Onubense REC 28
18 CD Alcalá ALC 28
19 Los Barrios BAR 27
20 Castilleja CAS 24
Group 11
Sat 17 Feb
Binissalem
1-1
Poblense
Mercadal
2-2
UE Petra
Alcudia
1-2
Platges de Calvia
Santa Catalina At.
1-0
Esporles
Manacor
2-1
Constància
CD Son Cladera
1-2
UD Ibiza-Eivissa
Ferriolense
0-3
Collerense
Sun 18 Feb
Ibiza Sant Rafel
0-2
Felanitx
Santanyi
1-1
Mallorca B
Llosetense
0-1
Serverense
Team / Points
1 UD Ibiza-Eivissa IBI 63
2 Mallorca B MLL 59
3 Poblense PBL 56
4 Alcudia ALC 50
5 Felanitx FLN 49
6 Platges de Calvia CFP 43
7 Constància CON 39
8 Llosetense LLO 34
9 Manacor MNC 34
10 Binissalem BNS 33
 
11 Ferriolense FER 33
12 Ibiza Sant Rafel SRF 33
13 Santa Catalina Atlético STA 32
14 Esporles ESP 32
15 Serverense SER 29
16 CD Son Cladera CDS 29
17 Santanyi SNF 29
18 Collerense CLL 24
19 Mercadal MER 22
20 UE Petra PET 11
Group 12
Fri 26 Jan
UD San Fernando
3-0
Estrella
Sat 27 Jan
Panaderia Pulido
3-1
El Cotillo
UD Las Palmas C
1-1
Villa Santa Brigi.
Ibarra
1-0
Tenisca
Cd Buzanada
2-3
Cd Santa Úrsula
Sun 28 Jan
Tenerife B
0-0
Union Sur Yaiza
Llanos Aridane
2-4
EMF AU Güímar
Mensajero
2-2
Marino
Vera
0-1
Las Zocas
Unión Puerto Ros.
2-0
Lanzarote
Team / Points
1 Tenerife B CDT 54
2 UD San Fernando UDS 49
3 UD Las Palmas C UDL 49
4 Mensajero CDM 48
5 Ibarra UDI 42
6 Lanzarote LAN 40
7 Cd Santa Úrsula CSU 40
8 Villa Santa Brigida VSB 37
9 Las Zocas UDL 34
10 Union Sur Yaiza YAI 32
11 Marino MAR 31
 
12 Panaderia Pulido PAN 30
13 Tenisca SDT 30
14 Cd Buzanada CDB 30
15 Unión Puerto Del Rosario UPR 27
16 EMF AU Güímar GUI 27
17 El Cotillo COT 26
18 Llanos Aridane LLA 22
19 Estrella EST 22
20 Vera VER 20
21 Haría CF HCF 19
Group 14
Sat 17 Feb
CD Azuaga
4-1
Amanecer
Sun 18 Feb
Castuera
3-2
Pueblonuevo
Extremadura B
1-4
Cacereño
Trujillo
0-2
Plasencia
Calamonte
0-0
CD Don Benito
CD Diocesano
0-3
Emd Aceuchal
Moralo
2-0
Olivenza
CD Coria
2-3
Arroyo
Santa Amalia
1-0
Valdivia
Jerez
2-1
Montijo
Team / Points
1 Moralo MOR 64
2 Cacereño CAC 63
3 CD Coria COR 60
4 CD Don Benito DBN 60
5 Plasencia PLA 55
6 Jerez JER 47
7 Calamonte CAL 37
8 CD Azuaga AZU 36
9 CD Diocesano DIO 35
10 Castuera CAS 29
 
11 Olivenza OLI 28
12 Trujillo TRU 28
13 Montijo MON 28
14 Amanecer AMA 25
15 Extremadura B EXT 24
16 Valdivia VAL 24
17 Emd Aceuchal EMD 23
18 Pueblonuevo PUE 21
19 Santa Amalia SAM 18
20 Arroyo ARR 18
Group 15
Sat 17 Feb
Gares
0-1
Mutilvera
San Juan
1-0
Txantrea
Subiza
3-0
Corellano
Baztán
1-1
Beti Kozkor KE
Valle Egüés
0-1
Pamplona
Sun 18 Feb
Burladés
2-0
CD Itaroa Huarte
Cantolagua
2-1
Cd Ardoi
Iruña
3-1
Idoya
Cirbonero
3-1
River Ega
Oberena
1-2
Cortes
Team / Points
1 Mutilvera UDM 59
2 Iruña IRU 55
3 San Juan SJU 52
4 Cirbonero ATL 48
5 Burladés BUR 45
6 Pamplona PAM 38
7 Cortes COR 38
8 Subiza SUB 36
9 Txantrea CHA 34
10 Corellano CDC 34
 
11 Cantolagua CAN 33
12 Baztán CDB 33
13 Valle Egüés VAL 31
14 Beti Kozkor KE BET 30
15 Cd Ardoi CDA 29
16 CD Itaroa Huarte HUA 28
17 Oberena OBE 26
18 Gares GAR 24
19 River Ega RIV 21
20 Idoya IDO 19
Group 16
Sat 17 Feb
UD Logroñes B
3-0
Club Atlético Vi.
Sun 18 Feb
CD Berceo
2-0
Yagüe
Arnedo
1-2
CD Varea
Anguiano
2-4
SD Logroñés
Calasancio
1-1
Haro Deportivo
Pradejón
1-0
Atlético River E.
CD Alfaro
5-0
Villegas
Casalarreina
3-4
Náxara
Oyonesa
0-2
CD Calahorra
CD Tedeón
1-0
Agoncillo
Team / Points
1 CD Calahorra CLH 72
2 SD Logroñés SDL 68
3 Náxara NAX 64
4 Haro Deportivo HAR 59
5 CD Varea VAR 53
6 UD Logroñes B UDL 49
7 Anguiano ANG 47
8 CD Alfaro ALF 42
9 Pradejón PRA 37
10 CD Berceo BER 33
 
11 Yagüe YAG 31
12 Atlético River Ebro RIV 30
13 Arnedo ARN 24
14 Club Atlético Vianés VIA 22
15 Agoncillo AGO 21
16 CD Tedeón TED 20
17 Villegas VIL 18
18 Calasancio CAL 15
19 Casalarreina CAS 13
20 Oyonesa OYO 13
Group 17
Sun 18 Feb
Sariñena
2-1
Almudévar
Valdefierro
2-1
Illueca
CD Cariñena
0-0
Caspe
Robres
2-0
Atlético Monzón
CD Binéfar
3-1
Belchite 97
Teruel
1-0
Utebo
Sabiñánigo
1-1
SD Borja
Brea
4-0
La Almunia
Tarazona
3-1
Ejea
Fraga
2-2
CDJ Tamarite
Team / Points
1 Teruel TER 62
2 Ejea EJE 48
3 Tarazona TAR 46
4 SD Borja SDB 46
5 Robres ROB 45
6 Illueca ICF 43
7 CDJ Tamarite TAM 40
8 Sariñena SAR 39
9 Almudévar CFA 39
10 Brea CFB 35
 
11 Sabiñánigo SAB 35
12 Utebo UFC 33
13 Atlético Monzón ATL 26
14 CD Binéfar BIN 26
15 Fraga FRA 25
16 La Almunia LAA 25
17 Belchite 97 BEL 25
18 Valdefierro CFV 24
19 CD Cariñena CDC 23
20 Caspe CAS 21
614

All leagues and competitions in Spain

Follow BeSoccer on Facebook