Here are the groups for the UEFA Nations League!
GROUP A
A - 1: Netherlands, France, Germany
A - 2: Iceland, Switzerland, Belgium
A - 3: Poland, Italy, Portugal
A - 4: Croatia, England, Spain
GROUP B
B - 1: Czech Republic, Ukraine, Slovakia
B - 2: Turkey, Sweden, Russia
B - 3: Northern Ireland, Bosnia Herzegovina, Austria
B - 4: Denmark, Republic of Ireland, Wales
GROUP C
C - 1: Israel, Albania, Scotland
C - 2: Estonia, Finland, Greece, Hungary
C - 3: Cyprus, Bulgaria, Norway, Slovenia
C - 4: Lithuania, Montenegro, Serbia, Romania
GROUP D
D - 1: Andorra, Kazakhstan, Latvia, Georgia
D - 2: San Marino, Moldova, Luxemburg, Belarus
D - 3: Kosovo, Malta, Faroe Islands, Azerbaijan
D - 4: Gibraltar, Liechtenstein, Armenia, Macedonia
LEAGUE A #NationsLeague
— UEFA Nations League (@UEFAEURO) 24 de enero de 2018
https://t.co/qvCl76dWvT pic.twitter.com/iFOquFj4Y3
England to face Spain and Croatia!
Here are the League A groups!
A - 1: Netherlands, France, Germany
A - 2: Iceland, Switzerland, Belgium
A - 3: Poland, Italy, Portugal
A - 4: Croatia, England, Spain
Spain into the same group as England!
A - 1: Netherlands, France, Germany
A - 2: Iceland, Switzerland, Belgium
A - 3: Poland, Italy, Portugal
A - 4: Croatia, England, Spain
England face Croatia!
A - 1: Netherlands, France
A - 2: Iceland, Switzerland
A - 3: Poland, Italy
A - 4: Croatia, England
France paired with the Netherlands!
A - 1: Netherlands, France
A - 2: Iceland
A - 3: Poland
A - 4: Croatia
Croatia into Group 4!
A - 1: Netherlands
A - 2: Iceland
A - 3: Poland
A - 4: Croatia
Netherlands out first!
A - 1: Netherlands A - 2: A - 3: A - 4:
Deco on the stage
Former Porto and Barcelona star Deco will help sort out the 12 top-ranked countries in League A.
Time for the 12 best teams!
The best teams in Europe according to the UEFA coefficient will be drawn together now. The four winners will qualify for the final four.
Here are the groups in League B!
B - 1: Czech Republic, Ukraine, Slovakia
B - 2: Turkey, Sweden, Russia
B - 3: Northern Ireland, Bosnia Herzegovina, Austria
B - 4: Denmark, Republic of Ireland, Wales
Wales in with Ireland
B - 1: Czech Republic, Ukraine, Slovakia,
B - 2: Turkey, Sweden, Russia,
B - 3: Northern Ireland, Bosnia Herzegovina, Austria,
B - 4: Denmark, Republic of Ireland, Wales,
Russia into group B because they cannot be in Ukraine's group
B - 1: Czech Republic, Ukraine, B - 2: Turkey, Sweden, Russia, B - 3: Northern Ireland, Bosnia Herzegovina, B - 4: Denmark, Republic of Ireland,
Ireland paired with Denmark!
B - 1: Czech Republic, Ukraine,
B - 2: Turkey, Sweden,
B - 3: Northern Ireland, Bosnia Herzegovina,
B - 4: Denmark, Republic of Ireland,
More teams coming out in League B
B - 1: Czech Republic
B - 2: Turkey
B - 3: Northern Ireland
B - 4: Denmark
First out, Czech Republic!
B - 1: Czech Republic B - 2: B - 3: B - 4:
Time for Wales, Northern Ireland and Republic of Ireland
Former Liverpool man Vladimir Smicer is on the stage now to help with Group B.
League B draw now
Scotland have been drawn with Albania and Israel in a three-team group. Time for League B now.
These are the groups in League C!
C - 1: Israel, Albania, Scotland
C - 2: Estonia, Finland, Greece, Hungary
C - 3: Cyprus, Bulgaria, Norway, Slovenia
C - 4: Lithuania, Montenegro, Serbia, Romania
Scotland into Group 1
C - 1: Israel, Albania, Scotland
C - 2: Estonia, Finland, Greece,
C - 3: Cyprus, Bulgaria, Norway,
C - 4: Lithuania, Montenegro, Serbia,
Serbia in the same group as Montenegro
C - 1: Israel, Albania,
C - 2: Estonia, Finland, Greece,
C - 3: Cyprus, Bulgaria, Norway,
C - 4: Lithuania, Montenegro, Serbia,
Teams continue to fill the groups in League C
C - 1: Israel C - 2: Estonia, C - 3: Cyprus C - 4: Lithuania
Next out, Lithuania!
C - 4: Lithuania
Cyprus is out!
C - 3: Cyprus
First out... Estonia!
C - 2: Estonia
Time for League C
Jari Litmanen is out to help with the League C draw, involving Sctoland.
Here are the groups for League D!
D - 1: Andorra, Kazakhstan, Luxemburg, Georgia
D - 2: San Marino, Moldova, Luxemburg, Belarus
D - 3: Kosovo, Malta, Faroe Islands, Azerbaijan
D - 4: Gibraltar, Liechtenstein, Armenia, Macedonia
The groups are being filled
D - 1: Andorra, Kazakhstan, Luxemburg
D - 2: San Marino, Moldova, Luxemburg
D - 3: Kosovo, Malta, Faroe Islands
D - 4: Gibraltar, Liechtenstein, Armenia
Kazkhstan into Group D - 2
D - 1: Andorra, Kazakhstan
Group D - 4 is Gibraltar
Kosovo in Group D - 3
San Marino in Group D - 2
Andorra in Group D - 1
Azerbaijan, Macedonia, Belarus, Georgia, Armenia, Latvia, Faroe Islands, Luxembourg, Kazakhstan, Moldova, Liechtenstein, Malta, Andorra, Kosovo, San Marino and Gibraltar will be drawn into four groups.
We will start with League D
Former Arsenal and Barcelona man Alexander Hleb will help with proceedings, which will begin with the teams in League D. UEFA director of competitions Giorgio Marchetti is also on the stage.
Here is the trophy!
A first look at the #NationsLeague trophypic.twitter.com/y94135cboP
— UEFA Nations League (@UEFAEURO) 24 de enero de 2018
UEFA president Alexander Ceferin presents the trophy of the UEFA Nations League for the first time. "We have had complaints that the biggest teams have had to play the smaller teams, but now they will be playing each other," he says.
Here we go!
The first UEFA Nations League anthem is sung by a choir and Pedro Pinto takes the stage at Lausanne.
We're about to get underway!
Tensions rising as the nations wait to know their opponents in UEFA's bold new competition to decrease the amount of meaningless friendlies.
When will the fixtures take place?
Matchday 1: 6–8 September 2018
Matchday 2: 9–11 September 2018
Matchday 3: 11–13 October 2018
Matchday 4: 14–16 October 2018
Matchday 5: 15–17 November 2018
Matchday 6: 18–20 November 2018
Finals draw: December 2018
Finals: 5–9 June 2019
Euro 2020 play-off draw: 22 November 2019
Euro 2020 play-offs: 26–31 March 2020
Southgate is here
England manager Gareth Southgate#NationsLeague
— UEFA Nations League (@UEFAEURO) 24 de enero de 2018
https://t.co/qvCl76dWvT pic.twitter.com/VY1Pew2o70
The draw will be done from League D to League A
League A
Pot 1: Germany, Portugal, Belgium, Spain.
Pot 2: France, England, Switzerland, Italy.
Pot 3: Poland, Iceland, Croatia, Netherlands.
League B
Pot 1: Austria, Wales, Russia, Slovakia.
Pot 2: Sweden, Ukraine, Republic of Ireland, Bosnia-Herzegovina.
Pot 3: Northern Ireland, Denmark, Czech Republic, Turkey.
League C
Pot 1: Hungary, Romania, Scotland, Slovenia.
Pot 2: Greece, Serbia, Albania, Norway.
Pot 3: Montenegro, Israel, Bulgaria, Finland.
Pot 4: Cyprus, Estonia, Lithuania.
League D
Pot 1: Azerbaijan, Macedonia, Belarus, Georgia.
Pot 2: Armenia, Latvia, Faroe Islands, Luxembourg.
Pot 3: Kazakhstan, Moldova, Liechtenstein, Malta.
Pot 4: Andorra, Kosovo, San Marino, Gibraltar.
This video explains it all:
The rewards of winning
The four group winners of League A qualify for the UEFA Nations League Finals in June 2019. The group winners in Leagues B, C and D are promoted and those who finish bottom of the groups in Leagues A, B and C will be relegated.
How the groups work
There are 55 teams competing in the tournament and they have been split into four leagues from A down to D according to their position in the UEFA rankings. They have been split into three (for Leagues A and B) or four (Leagues C and D) pots, again according to the rankings. So, for example, League A is as follows:
Pot 1: Germany, Portugal, Belgium, Spain
Pot 2: France, England, Switzerland, Italy
Pot 3: Poland, Iceland, Croatia, Netherlands
Four three-team groups will be formed from those pots and teams play each other home and away.
All set for today's UEFA #NationsLeague draw in Lausanne!
— UEFA Nations League (@UEFAEURO) 24 de enero de 2018
https://t.co/ly2vTkH2dz pic.twitter.com/KLLavYfV3v
Welcome to the draw
Good morning and welcome to the draw for the inaugural UEFA Nations League. It's a somewhat complicated format but we will get onto that and you can find it all explained here.
Join us for live coverage of the first-ever UEFA Nations League draw on Wednesday 24 January, with 55 countries awaiting their fate.